Sebastian Cychowski - ZnanyLekarz.pl

Diagnostyka

Wywiad 2. Badanie lekarskie 3. Badania dodatkowe

Tylko celna diagnoza pozwala na dobranie odpowiedniego leczenia, które daje pacjentowi szansę na wyleczenie. Postawienie trafnej diagnozy jest najważniejszym etapem w drodze do wyleczenia. Trafna diagnoza opiera sięna trzech filarach 1.Wywiad, Badanie lekarskie, 3.Badania dodatkowe. Pomimo ogromnej ilości zaawansowanych technologicznie badań dodatkowych należy ciągle pamiętać, że są to badania dodatkowe, czyli takie, które są zlecane, jeśli na podstawie wywiadu i badania lekarskiego nie da się bez zbędnych wątpliwości powiedzieć co pacjentowi dolega. Nie znaczy to, że należy ograniczać ich zlecanie, wręcz przeciwnie, jeżli ma to przyspieszy i uprawdopodobni celną diagnozę należy ich używać jak niezbędnego do pracy narzędzia. 

Należy jednak pamiętać, że wartość samego, nawet najdroższego i najbardziej zaawansowanego badania dodatkowego bez pierwszych dwóch, najważniejszych elementów diagnostyki jest znikoma. Na szczególną uwagę zasługuje badanie USG wykorzystywane w gabinecie nawet nie jako badanie dodatkowe, a jako "trzecie oko", narzędzie do badania przedmiotowego (jak stetoskop dla internisty, młotek dla neurologa itp.) pozwalające bardziej dokładnie ocenić pacjenta już w trakcie pierwszej wizyty.

Ważniejsze badania dodatkowe wykorzystywane w Ortopedii:

  • Badanie RTG - ocenia głównie struktury kostne - ciągle podstawowe badanie diagnostyczne w Ortopedii i Traumatologii
  • Badanie CT czyli inaczej tomografia komputerowa. Jest to badanie, które opiera się jak poprzednie na prześwietleniu promieniami RTG, jednak w tym przypadku wykonywanych jest jednoczasowo wiele takich prześwietleń, a komputer na ich podstawie tworzy bardzo dokładny obraz badanych struktur.
  • Badanie USG - pokazuje to, czego nie widać na RTG - więzadłą, mięśnie, ścięgna itp. Niestety nie wszędzie da się "zajrzeć" przy pomocy USG
  • Badanie MRI - najbardziej zaawansowane badanie do oceny chrząstek, więzadeł, mięśni. Niezastąpione do oceny struktur niedostępnych w badaniu USG
  • Badanie EMG - jest zazwyczaj wykonywane przez neurologa, pozwala na ocenę przewodzenia w nerwach. Niezastąpione badanie w diagnostyce zespołu cieśni nadgarstka i innych chorób wynikających z ucisku na nerwy.
  • Badanie gęstości kości - densytometria - jest badaniem oceniającym ile jest "kości w kości", czyli pośredni ocenia czy istnieje zwiększone ryzyko złamania. Dodatkowo jest badaniem wymaganym przez NFZ jeśli pacent chce uzyskaćrefundowaną receptę na leki przeciw osteoporozie.